Om oss / Kontakt

Placeringsförfrågningar: Ring 0707 66 78 99 eller mejla placering@svenskafamiljehem.se.
Vill ni bli familjehem? Läs här och fyll i formuläret, som ett första steg, tack!

Familjeägt med barnen i centrum

Svenska Familjehem AB är ett familjeägt företag. Vi sätter barnet och ungdomen i centrum men är medvetna om att alla i kedjan måste få det stöd och den ersättning som behövs för att barnet/ungdomen ska få nödvändig vård och omsorg. Våra tjänster är uppbyggda så att de sätter barnen först och avlastar Socialtjänsten genom att hålla en hög kvalitet i kommunikation, tillgänglighet och utförande.

Följande kommuner har valt att teckna ramavtal med Svenska Familjehem: Alingsås, Alvesta, Arjeplog, Bergs, Bjurholm, Bjuv, Boden, Bollebygd, Bollnäs, Borgholm, Borlänge, Borås, Bromölla, Bräcke, Burlöv, Båstad, Danderyd, Ekerö, Emmaboda, Enköping, Eslöv, Falkenberg, Falköping, Falun, Finnspång, Gagnef, Gotland, Gällivare, Gävle, Halmstad, Haninge, Heby, Hedemora, Helsingborg, Herrljunga, Hjo, Hofors, Huddinge, Hylte, Härjedalen, Härnösand, Hässleholm, Höganäs, Högsby, Hörby, Höör, Jokkmokk, Järfälla, Kalix, Kalmar, Karlsborg, Karlskrona, Kinda, Kiruna, Klippan, Kramfors, Kristianstad, Kristinehamn, Krokom, Kungsbacka, Kävlinge, Laholm, Landskrona, Lessebo, Lidingö, Linköping, Ljungby, Ljusdal, Lomma, Ludvika, Lund, Luleå, Malmö, Malung-Sälen, Markaryd, Marks, Mellerud, Mora, Munkedal, Mölndal, Mörbylånga, Nacka, Nybro, Nykvarn, Nordanstig, Nordmaling, Norrköping, Ockelbo, Orsa, Osby, Oskarshamn, Ovanåker, Pajala, Perstorp, Ragunda, Robertsfors, Ronneby, Rättvik, Sandviken, Sigtuna, Simrishamn, Sjöbo, Skurup, Sollefteå, Sollentuna, Solna, Sotenäs, Staffanstorp, Stenungsund, Stockholm, Strömstad, Strömsund, Sundbyberg, Sundsvall, Svalöv, Svedala, Svenljunga, Säter, Söderhamn, Söderköping, Södertälje, Sölvesborg, Tanum, Tibro, Tidaholm, Tierp, Tingsryd, Tomelilla, Torsås, Tranemo, Trelleborg, Trollhättan, Tyresö, Täby, Töreboda, Ulricehamn, Umeå, Upplands-Bro, Upplands-Väsby, Uppsala, Uppvidinge, Vadstena, Vansbro, Varberg, Vaxholm, Vellinge, Vimmerby, Vindeln, Vårgårda, Vänersborg, Vännäs, Värmdö, Västerås, Växjö, Ystad, Åre, Åstorp, Älmhult, Älvdalen, Ängelholm, Örkelljunga, Örnsköldsvik, Östersund, Österåker, Östhammar, Östra Göinge

 

Karin Silén
Verksamhetschef
Jour- och familjehemskonsulent - Sollentuna
0707 60 43 34
karin@svenskafamiljehem.se
Agneta Simmons
Jour- och familjehemskonsulent - Skärholmen
0762 09 81 13
agneta@svenskafamiljehem.se
Annelie Cristofferson
Jour- och familjehemskonsulent - Sollentuna
0733 66 20 08
annelie@svenskafamiljehem.se

 

Diana Ring
Jour- och familjehemskonsulent - Skärholmen
0767 14 90 22
diana@svenskafamiljehem.se
Pamela Danielson Theurer
Koordinator - Sollentuna
0738 70 50 11
pam@svenskafamiljehem.se
Lotta Sjöblom Wahlman
Jour- och familjehemskonsulent - Gävle
0760 50 77 71
lotta@svenskafamiljehem.se
Madelen Pettersen
Jour- och familjehemskonsulent - Gävle
0707 68 25 36
madelen@svenskafamiljehem.se
Birgitta Johansson
Jour- och familjehemskonsulent - Lund
0704 44 03 12
birgitta@svenskafamiljehem.se
Veronica Bäckström
Jour- och familjehemskonsulent - Sollentuna
0761 02 06 66
veronica@svenskafamiljehem.se
Katarina Vikström
Jour- och familjehemskonsulent - Sollentuna
0762 13 02 16
katarina@svenskafamiljehem.se
Elisabeth Broström
Jour- och familjehemskonsulent - Sollentuna
0704 44 12 41
elisabeth@svenskafamiljehem.se
Carlos Moza
Jour- och familjehemskonsulent - Gävle
0728 57 00 55
carlos@svenskafamiljehem.se

Sanna Larsson Alm
Jour- och familjehemskonsulent - Varberg / Lund
0739 84 85 72
sanna@svenskafamiljehem.se

Cecilia Lundberg
Jour- och familjehemskonsulent - Sollentuna
0765 17 30 30
cecilia@svenskafamiljehem.se
Johanna Öhlin
Jour- och familjehemskonsulent - Skärholmen
0707 69 70 33
johanna@svenskafamiljehem.se
Ulrica Lindkvist
Jour- och familjehemskonsulent - Skärholmen
0769 48 99 88
ulrica@svenskafamiljehem.se
Jon Pettersson
0708 62 12 98
jon@svenskafamiljehem.se
Petter Bogren
0739 80 13 88
petter@svenskafamiljehem.se

Svenska Familjehem AB
Turebergs Allé 2
191 62 Sollentuna

 

Det går bra att använda detta kontaktformulär för allmänna frågor.

OBS! Placeringsförfrågningar mejlar ni till placering@svenskafamiljehem.se för bäst service, tack.










(Lämna tom)